Son Haberler

Reklam

shadow

Üniversite

Gaziantep'te ARBİM Kuruluyor

ARBİM’de; Konfor ve Güvenlik Açısından Akıllı Ev Çözümleri, Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı, Sanal Gerçeklik ve İnovasyon Laboratuvarı, Hasan Kalyonu Üniversitesi Enerji Tüketimi İzleme Birimi,1 MW Güneş Enerji Santralleri Enerji Üretimi İzleme Birimi, Akıllı Sınıf, Elektrikli Araç Şarj İstasyonu, Kuluçka Merkezi, Rüzgar Enerji Santrali, Ekolojik Solar Kamelya, Proje ve İş Fikri Sunum Salonu yer alacağı kaydedildi.

Büyükşehir İle ODTÜ Arasında Örnek Çalışma

Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımında yasalardan kaynaklanan boşluklar nedeni ile Türkiye’de bir ilk olan çalışmanın altına imza atarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne teknik bir rapor hazırlatarak meclisinde onaylattı.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Otomobil Yaptılar

Kastamonu Üniversitesi Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulunda güneş enerjisiyle saatte 60 kilometre hıza ulaşan ve bataryası dolduğunda 200 kilometre yol katedebilen araç geliştirildi. Aracın güneş enerjisiyle 7 saatte dolan bataryası, şebeke elektriği kullanılarak 2 liraya da şarj edilebiliyorYüksekokul Müdürü Doç.Dr. Turan:"Gururla söyleyebilirim ki yüksekokul öğrencilerimiz yaptıkları projeyle alanlarında önemli bir başarıya imza attı".