Son Haberler

shadow

EPDK Başkanı Yılmaz: Nükleer Enerji, Gelişmiş Ülkelerin Olmazsa Olmazıdır

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, "Enerji arzı ve çevre açısından düşündüğümüzde nükleer enerji, gelişmiş ülkelerin olmazsa olmazıdır. Bugün AB'deki birçok ülkenin nükleer gücünü incelediğimiz takdirde bunun ne kadar önemli olduğunu görürüz." dedi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, nükleer santralle ilgili  çalışmaların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından titizlikle takip  edildiğini söyledi. Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili epeyce yol katedildiğini ifade eden  Yılmaz, "Artık ülkemizde ikinci nükleer santral bile yapılmalı hatta ülkenin  gelişmişliği bakımından 3'üncü santralin bile düşünülmesi yararlı olabilir."  ifadesini kullandı.

Ülkenin kalkınması açısından nükleer santrallerin önemli bir yatırım  kaynağı olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bunu teknolojik bir yatırım olarak görmeliyiz. Nükleeri sadece enerji  ihtiyacı olarak görmemeliyiz. Bunun dışında teknolojik olarak da Türkiye'nin  nükleere ihtiyacı vardır hatta çevre olarak da ihtiyacı var çünkü nükleer enerji  deyince insanların aklına hemen dünyadaki bazı acı tecrübeler geliyor. Aslında  enerji arzı ve çevre açısından düşündüğümüzde nükleer enerji, gelişmiş ülkelerin  olmazsa olmazıdır. bugün AB'deki birçok ülkenin nükleer gücünü incelediğimiz  takdirde bunun ne kadar önemli olduğunu görürüz."

Fransa enerjinin yüzde 71'ini karşılıyor

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Fransa'nın enerji üretiminin yüzde  71'inin nükleer kaynaklardan sağladığını dile getirdi. Fransa'nın bu yönüyle  Avrupa'nın birçok yerine enerji ihraç eden bir ülke olarak göze çarptığını,  dolayısıyla ülkedeki gelirin önemli bir kısmının enerjiden sağlandığını anlatan  Yılmaz, "Dolayısıyla biz de bunları hep değerlendirmek durumundayız." dedi.

Yılmaz, hükümetin bu konuda önemli adımlar attığına işaret ederek,  "Ben gelecekten çok ümitliyim. Hem nükleerden hem de yenilenebilir enerjiden çok  önemli geri dönüşler sağlayacağız." diye konuştu.
MilliyetReklam

shadow

İlgili Haberler

Yorumlar

Yorum yazın

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.